O czym nagrać kurs online? Sztuka znajdowania tematu kursu internetowego
- Tomasz Lidzbarski
- 5 minut czytania
- Tomasz Lidzbarski
- 6 minut czytania
Jak znaleźć i wybrać temat swojego kursu internetowego?
Rzadko kiedy pomysły na kurs internetowy przychodzą nam automatycznie. Czasem wiemy, że fascynuje nas idea nagrywania własnych szkoleń i dzielenia się wiedzą z innymi, ale nie mamy pewności, czego mielibyśmy uczyć, co może okazać się strzałem w dziesiątkę, tematem, który wzbudzi zainteresowanie innych i pozwoli nam osiągnąć założone cele. Nie ma się jednak czym martwić, gdyż z podobnymi problemami boryka się wiele nie tylko początkujących, ale też i zaawansowanych twórców internetowych. Nawet jeśli stworzyliśmy już swoje pierwsze szkolenie, możemy przecież szukać inspiracji, by nagrać kolejne. Poniżej zebraliśmy garść porad i praktyk, które mogą być niezwykle pomocne w odnalezieniu pomysłu na własny kurs internetowy.
Myśl szeroko i nie ograniczaj się
Na samym początku warto puścić wodze fantazji i wyrwać się społecznym ograniczeniom. Znajdźmy chwilę na refleksję nad tym, co kochamy, co nas zajmuje, czego nam potrzeba i czego poszukują u nas bliscy. Bez oceniania siebie, odpowiedzmy na kilka pytań, które pomogą nam określić obszary naszych zainteresowań i specjalizacji oraz odkryć mocne strony. Nawet jeśli podobne ćwiczenia wykonywaliśmy już wcześniej, warto poświęcić chwilę na taką autoanalizę. Ważne, by nie strofować się podczas udzielania odpowiedzi. Zapiszmy wszystko, co w danej chwili przyjdzie nam na myśl. Czas na analizę przyjdzie bowiem później.
Pytania pomocnicze
W czym jesteś dobry?
- Na czym znasz się najlepiej?
- W jakim obszarze posiadasz najwięcej doświadczeń?
- Co przychodzi Ci z łatwością?
- W jakiej dziedzinie osiągasz zawsze najlepsze wyniki?
- W jakim kierunku się kształciłeś/aś?
- W jakim zawodzie pracujesz?
- Jakie umiejętności opanowałeś na wysokim poziomie?
- W jakiej dziedzinie mógłbyś być ekspertem?
- Jakie praktyczne zdolności posiadasz?
Jakie są Twoje pasje?
- Co lubisz robić w swoim wolnym czasie?
- Czym się interesujesz?
- Jakie strony internetowe, książki lub czasopisma czytasz?
- Jaka jest tematyka Twoich ulubionych programów telewizyjnych?
- Co pochłania Cię bez reszty?
- Jakie jest Twoje hobby?
- Czego lubisz się uczyć?
- Czym zająłbyś/zajęłabyś się, gdyby nic Cię nie ograniczało?
W jaki sposób pomagasz innym?
- Z jakimi problemami zgłaszają się do Ciebie inne osoby?
- Komu i w jakich sytuacjach zwykle pomagasz?
- W jaki sposób Twoja wiedza i doświadczenia mogłyby przydać się innym?
- Jakie problemy mają osoby w Twoim środowisku?
Czego dokonałeś?
- Jakie osiągnięcia uznajesz za swój szczególny sukces?
- Czy udało Ci się przezwyciężyć jakieś słabości lub uporać z jakimś wyzwaniem?
Jakie inspiracje dostrzegasz w swoim otoczeniu?
- Czy jakieś tematy w Twoim środowisku stają się ostatnio coraz popularniejsze?
- Z jakimi problemami mierzy się ostatnio społeczność, której jesteś członkiem?
- Które z Twoich postów w mediach społecznościowych (skierowanych do Twojej społeczności – jeśli ją posiadasz) zyskały największą popularność?
Wybierz to, co fascynuje Cię najbardziej oraz jest pomocne dla innych
Postaraj się odpowiedzieć na każde z wyżej zadanych pytań, a odpowiedzi zapisz na kartce. Odłóż na chwilę sporządzoną listę, po czym wróć do niej, przeczytaj swoje odpowiedzi i zaznacz te, które są Ci najbliższe. Skup się na tym, co interesuje Cię najbardziej, czemu mógłbyś lub mogłabyś poświęcić się bez zwracania uwagi na czas czy pieniądze. Zastanów się również, które z wypisanych przez Ciebie zagadnień mogłyby być użyteczne lub pomocne dla innych. Pamiętaj, że wcale nie musisz być ekspertem, by stworzyć kurs internetowy na dany temat.
Do oznaczania możesz użyć różnych kolorów lub symboli tak, by nadać wagę różnym pomysłom. Śmiało możesz też wykreślić te wszystkie odpowiedzi, które Twoim zdaniem w ogóle się nie nadają, a ich realizacja nie byłaby dla Ciebie źródłem radości ani innych korzyści. Więcej o kryteriach wyboru tematu spośród wszystkich zgromadzonych pomysłów przeczytasz w kolejnym artykule.
O autorze
Tomasz Lidzbarski
Kulturoznawca, podróżnik, przewodnik i wykładowca. Pochodzi z Kaszub, ale pomieszkiwał też z tajskimi rybakami oraz tubylcami w ekwadorskiej części Amazonii. Serce pozostawił jednak w Grecji i to właśnie mieszkańcy, kultura i język tego kraju są mu szczególnie bliskie. Głód świata i nowych doświadczeń zaspokaja także w rzeczywistości online i branży kursów internetowych, dzięki której może łączyć pracę i pasję. Aktualnie przygotowuje własne szkolenia online oraz katalog produktów cyfrowych. Kolejne przystanki swojej wirtualnej wędrówki opisuje na blogu Web To Learn.